Група військово-історичної реконструкції УПА.

Група  є  присв’ячена  пам’яті  ветеранів  Української  Повстанської  Армії  і  інших  військових формацій, що діяли в ім’я незалежності України і  прикладали  свої  зусилля  для  боротьби  з  нацизмом і комунізмом в першій половині 20-го століття. Нашим завданням є зберігати пам’ять і традиції цього періоду визвольної боротьби з допомогою різного типу акцій: реконструкторське відтворення  боїв,  лекції  в  школах,  участь  у парадах і інших громадських акціях. Основною метою діяльності Групи є вивчення і популяризація історії Української Повстанської Армії (УПА), реконструкція уніформи,  побуту  та  матеріальної  культури  періоду  Другої  Світової  Війни.  Учасникам  Групи  не  забороняється  займатися реконструкцією  інших  періодів  та  армій,  бути  членами  інших  клубів.

Інформація для новобранців:

*Члени Групи повинні вступити в Асоціацію Реконструкторів Другої Світової Війни (WW2 HRS).
*Членом Групи не може стати людина з кримінальною історією.
*Для участі в реконструкціях боїв і з метою придбання зброї члени групи повинні мати FIOD card (Посвідчення на право володіння зброєю).
*Новобранці повинні заповнити і підписати аплікацію на членство в Групі.
*До участі у Групі не допускаються особи, що відкрито демонструють свої радикальні та екстремістські погляди. Оскільки Група займається реконструкцією УПА, то члену групи потрібне базове розуміння команд українською мовою. 
*Для набуття членства потрібно придбати мінімальний комплект уніформи і спорядження. В такому разі члену Групи присвоюється звання "Новак" 
*Стати повноцінним членом групи можуть стати ті, хто прийняв участь у 3-х акціях і придбав особисту зброю. Після цього йому присвоюється звання "Стрілець" 
*Кожнен член Групи може призупинити членство або вийти з группи ВІ реконструкції за власним бажанням. 
*Підставою для розгляду питання про позбавлення членства у Групі може бути пропущення більшості акцій на протязі року і низька активність у роботі Групи. 
*Підтримання хорошої фізичної форми і охайного зовнішнього вигляду є одним з важливих завдань членів Групи.

Мінімальний комплект: кітель, штани, головний убір, ремінь, взуття (чорні шкіряні чоботи періоду ДСВ), сорочка, що відповідає періоду. 
Повний комплект: особиста зброя та підсумки, приладдя для чищення зброї, маслянка, наплечник, їдунка, горня, ложка, ніж, наметна плахта, хлібна сумка, мішечки для різних речей та продуктів, швейне приладдя.

Однострій:
Вояки УПА вживали різні типи уніформ: німецькі, румунські, радянські, мадярські, а також саморобні повстанські строї, з чого маємо багато документів і фотографій. На початках формування армії використовувались саморобні однострої за зразком англійських френчів періоду Першої Світової Війни (названі на честь британського маршала Джона Дентона Френча). Загалом заборонялося вживати повний комплект ворожої форми щоб запобігти нещасним випадкам і непорозумінням. Тільки деколи, під час спеціальних операцій повстанці могли вживати повну форму ворога з відзнаками – щоб непомітно пройти на ворожу територію.

Кликніть на малюнку для більшого розрішення

         

У нашій групі військово-історичної реконструкції “Сіроманці” ми використовуємо копії ориганальних повстанських уніформ з піджаками англійського типу. Також вживається комбінація з радянських штанів галіфе М40/43 з німецьким польовим кітелем М40/43 або польським кітелем kurtka mundurowa wz.36. Можливі також модифіковані варіанти німецьких кітелів М35 Люфтваффе та М40 корпусу "Африка" з відкритими комірами. Сорочки можуть бути звичайними – цивільними однотонними з простого матеріалу або матеріалу в тонку клітинку. Для публічних заходів стрільці можуть вдягати українські вишиті сорочки з тонкою традиційною вишивкою на грудях (вживання сучасного типу широких узорів з яскравими хімічно фарбованими нитками забороняється). Для польових виходів вживається також радянська сорочка – гімнастерка. Головні убори – це повстанські типи шапок – петлюрівка і мазепинка. Трофейні шапки також можуть використовуватись, наприклад радянська пілотка, німецьке польове кепі чи польська рогатувка.

         

*Трофейні головні убори повинні вживатися тільки з українськими кокардами – тризубами.
*Трофейні ремені вживаються тільки з усунутими ворожими символами, або з саморобним тризубом, накладеним на пряжку.
*Трофейні мундири повинні мати нашиті повстанські ідентифікаційні “зубчатки” червоного і чорного кольору.
*Німецький шерстяний мундир М40/43 з відзнаками 14 Гренадерської дивізії СС Галичина (без нарукавного орла) дозволено вживати на публічних заходах де відтворюється період травня-вересня 1944р. Оскільки Дивізія складалася в основному з українців, багато з них долучилося до УПА після битви під Бродами.

Виряд (Спорядження):
Повний бойовий виряд стрільця УПА повинен містити найважливіші речі для ефективного рейдування і ведення бою. Виряд повстанця був суттєво легший від виряду солдата регулярної армії. Не більше 8 кілограм плюс особиста зброя. Нитки, голки і латки замінювали йому запасний одяг; прилади для ремонту взуття заміняли запасну пару чобіт; пристрої для гоління і аптечка носилися в хлібаку – хлібній торбі. Їдунка, харчі, олійниця для зброї, плащ-намет і кілька інших речей котрі могли знадобитися в повстанському побуті. Німецькі і радянські розгрузочні ремені і пояси вживалися для полегшення переноски амуніції. Радянські портупеї бажано вживати з подвійними плечовими ременями, а німецькі ремені – з Y-подібними плечовими підтяжками.

*Німецькі і радянські їдунки можуть вживатися для реконструкції.
*При вживанні радянських баклаг, звертайте увагу на різьбу. Вона повинна бути дрібною – такою як у часи війни.
*Німецькі накидки-плащі не вживаємо, оскільки відомі тільки 3 фотографії УПА з накидками цього типу.
*Хлібні сумки можуть вживатись радянського, польського чи німецького типів.
*Німецькі або чеські рюкзаки періоду війни а також радянські вещь-мешки можуть вживатися для реконструкції.

Зброя:
Зброю українські повстанці вживали різного роду. В основному це була радянська і німецька зброя. Вся зброя що вживається для реконструкції повинна бути в безпечному робочому стані. Особливо тому, що багато зразків зброї того часу є дуже старими і тому повинні перевірятись перед кожним виходом. Сучасні копії тогочасної зброї, що пристосовані тільки для стріляння холостими набоями можуть вживатись без обмежень. Відділи що діяли на крайній західній лінії територій УПА могли вживати угорські зразки зброї. Як от рушниці Манліхер чи автомат Кіралі. Дуже широко використовувались всі зразки радянської зброї. Німецька зброя часто вживалась повстанцями протягом всього періоду боротьби. Навіть після 1944 року коли вся німецька армія відступила з території України. Ось деякі зразки що найширше вживалися в УПА:

Кріси: Маузер 98k/98az/vz24, Мосіна M91/30 та карабіни M38/M44, Маннліхер M95 кріс та карабін, угорська 35М.
Самозарядні рушниці: СВТ-38 та 40, Вальтер G43.
Штурмова гвинтівка: StG-44.
Пістолет-кулемети: ППД-40, MP-35, MP-38 та 40, ППШ-41, ППС-43, Кіралі 39M.
Пістолети: Наган М1895, TT-33, Люгер P.08, Вальтер P38, ViS wz.35, Штаєр М1912.
Кулемети: MG-34, ДП-27, Солотурн 31.M, ZB-30, РКМ Бріунінг wz.1928.
Гранати: Ф-1, M39, M24 and РГ-42. 

НОВЕ!!! Стрілецька зброя виявлена на світлинах Яворівського архіву

Право носити пістолети мають тільки ройові, санітар відділу, кулеметники і цивільні зв’язкові. Пістолети-кулемети вживалися дуже часто і у великій кількості, без обмежень за рангом. В плані реконструкції, якщо можете позволити собі купити репліку ПК – прошу його вживати на акціях. Гранати були дуже широко вживані повстанцями, також вони є дуже важливим елементом на тактичних вправах. Кожен стрілець повинен мати принаймі дві гранати.